| Specification | Value |
|---|---|
| Model | YTX |
| Height | 5-1/8" |
| Width | 3-7/16" |
| Positive Terminal Location | Left |
| Riding Style | ATV / UTV / Street |
| Units | Each |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 10 Ah |
| CCA/Ampere | 180 A |
| Product Name | Battery |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Length | 6" |
| Weight | 9.2 lb |
| Acid | Factory Activated |
| Color/Finish | Black |
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2012 | Aprilia | RSV 1000 Factory |
| 2009-2010 | Aprilia | RSV 1000 R Factory |
| 2009-2012 | Aprilia | RSV4 1000 R Factory |
| 2011-2012 | Aprilia | RSV4 Factory APRC |
| 2009-2012 | Aprilia | SR 50 R Factory |
| 2018-2019 | Aprilia | Shiver 900 |
| 2018-2019 | Aprilia | Dorsoduro 900 |
| 2010 | Aprilia | RSV4 Factory |
| 2009-2011 | Aprilia | RSV 1000 Tuono Factory |
| 2009-2012 | Aprilia | Tuono 1000 R Factory |
| 2009-2012 | Aprilia | RSV 1000 R Mille Factory |
| 2010-2012 | Aprilia | Dorsoduro 750 Factory |
| 2011-2013 | Polaris | Ranger RZR 170 |
| 2016-2018 | Polaris | RZR 170 EFI |
| 2014 | Polaris | RZR 170 |
| 2015-2018 | Polaris | Phoenix 200 |
| 2015 | Polaris | Sawtooth 200 |
| 1995-2007 | Yamaha | YZF600R |
| 1994-1998 | Yamaha | YZF750R |
| 1995-1999 | Yamaha | TRX 850 |
| 1992-1993 | Yamaha | TDM850 |
- Color:
- Black