| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Vent Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Type | Conventional |
| Volts | 12 V |
| Width | 3-9/16" |
| Units | Each |
| Height | 6-3/8" |
| Length | 8-1/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| Product Name | Battery |
- Yuasa's Yumicron CX lead/calcium battery has 5% to 8% more cranking power than the high-output Yumicron and requires minimal servicing
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1993 | Yamaha | XVZ1300 Venture Royale |
| 1983-1984 | Yamaha | XVZ 1200 T Venture |
| 1983-1985 | Yamaha | XVZ1200D Venture Royale |
| 1982 | Yamaha | XV920 Virago |
| 1982 | Yamaha | XJ1100 Maxim |
| 1986-2003 | Kawasaki | ZG1200 Voyager XII |
| 1986-1988 | Suzuki | Cavalcade LX |
| 1986-1987 | Suzuki | Cavalcade LXE |
| 1986-1987 | Suzuki | GV1400 Cavalcade |