| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Volts | 6 V |
| Positive Terminal Location | Right Rear |
| Height | 3-3/4" |
| Acid | Shipped Dry |
| Vent Location | Right |
| Type | Conventional |
| Width | 2-13/16" |
| Length | 2-13/16" |
| Units | Each |
- Yuasa's Yumicron CX lead/calcium battery has 5% to 8% more cranking power than the high-output Yumicron and requires minimal servicing
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1979-1981 | Honda | NA50 |
| 1980-1984 | Honda | CT110 |
| 1983-1985 | Honda | XL80S |
| 1980, 1982 | Honda | CT70 |
| 1980-1983 | Honda | NC50 |
| 1981 | Honda | CT70 Trail |