| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 3-7/8" |
| Units | Each |
| Width | 2-3/4" |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Volts | 6 V |
| Length | 3-9/16" |
| Type | Conventional |
| Product Name | Battery |
| Acid | Shipped Dry |
| Vent Location | Rear |
| Riding Style | Street |
- Yuasa's Yumicron CX lead/calcium battery has 5% to 8% more cranking power than the high-output Yumicron and requires minimal servicing
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1966-1975 | Honda | CT90K Trail |
| 1967-1969 | Honda | CM91 Honda 90 |
| 1969 | Honda | SL90 |
| 1973-1975 | Honda | ST90 |
| 1976-1979 | Honda | CT90 |
| 1965-1966 | Honda | CT200 Trail 90 |
| 1966 | Honda | CM91 |
| 1964 | Honda | CT200 |