| Specification | Value |
|---|---|
| Load Capacity | 3000 lb |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / UTV / Watercraft / ATV / Off-Road / Street / Snow |
| Type | Fixed |
| Product Name | Ramp |
| Units | Pair |
| Weight | 35 lb |
| Material | Aluminum |
| Width | 12" |
| Color/Finish | Aluminum |
| Length | 90" |
| Style | Arched |
- Lightweight aluminum, fully-welded construction
- Extruded rectangular side rails resist bending
- Taller, rectangular cross sections support more weight
- Joints and hinges are welded, not riveted
- Do not ride motorcycle/ATV/UTV on ramp at any time.
- Supplier:
- Parts Unlimited